flag Судова влада України

27 серпня 2024 року Голова Служби судової охорони Павло МАЛИХІН взяв участь у п’ятому суддівському форумі

27 серпня 2024, 17:53

Київ, 27 серпня 2024 року Голова Служби судової охорони Павло Малихін взяв участь у п’ятому суддівському форумі, який зібрав представників і представниць суддівської та юридичної спільноти, міжнародних організацій та організацій громадянського суспільства для обговорення викликів у сфері здійснення правосуддя в умовах воєнного стану в Україні, а також пошуку шляхів їх подолання

Форум відбувся за всебічного сприяння Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та фінансової підтримки Уряду Данії.  Серед учасників форуму були заступник голови Місії Посольства Данії в Україні Єнс Альсбірк, постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє, Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Максим Пампура, член Вищої ради правосуддя Роман Маселко й інші представники органів та установ системи правосуддя. Форум став платформою для консолідації зусиль зацікавлених сторін й обговорення можливості впровадження перехідного правосуддя для забезпечення доступу до правосуддя для всіх. Судді з різних областей України мали виняткову нагоду обговорити актуальні питання правосуддя, організації роботи судів та обмінятися професійним досвідом. 

Окремо представники судової системи обговорили виклики та можливості стосовно забезпечення фізичної безпеки учасників судових процесів і працівників суду, а також досвід використання засобів електронного правосуддя в умовах війни.  Під час обговорення зазначеної теми Голова Служби зазначив, що унаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України перед Службою судової охорони, як і загалом перед судовою владою, постали нові виклики та загрози. Попри це, Служба не допустила послаблення пильності та припинення виконання завдань з охорони приміщень судів. Незважаючи на наднормове та надвелике навантаження співробітники Служби судової охорони продовжують гідно нести свою службу.

💬 Наразі під охороною Служби перебуває 643 об’єкти системи правосуддя, до охорони яких щоденно залучається понад 1 200 співробітників. Загалом забезпечено охорону та підтримання громадського порядку в понад 96 % загальної кількості об’єктів системи правосуддя, — зазначив він.

Крім того, акцентовано увагу, що, попри дію воєнного стану, за 2023 рік суди, органи та установи системи правосуддя відвідав кожен четвертий українець. Ця цифра не є сталою та зумовлена зменшенням відвідування судів через безпекову ситуацію в країні. При стабілізації безпекової ситуації в Україні прогнозовано кількість відвідувачів суду може становити понад 10 млн осіб на рік. На жаль, сьогодні через недостатнє фінансування та соціальні гарантії, порівняно з іншими державними органами та військовими формуваннями, співробітників Служби поставлено в дискримінаційні умови, що не сприяє їх стимулюванню, впливає на значний відтік кадрів і, як наслідок, зумовлює зменшення спроможності своєчасного та якісного реагування на нештатні події, що, відповідно, негативно впливає на стан і якість безпеки суддів, працівників суду, учасників судового процесу та охорону об’єктів системи правосуддя. У цих умовах керівництво Служби було змушене знаходити нові підходи до організації служби в умовах воєнного стану та запроваджувати нові методики забезпечення охорони приміщень судів, безпеки суддів, працівників суду та учасників судового процесу.

Наприкінці виступу Павло Малихін висловив подяку Програмі розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні та Уряду Данії за надану змогу створення експертного простору з обговорення й пошуку найкращих рішень у питаннях безпеки судів у період повномасштабної війни, розроблення рекомендацій для подолання викликів, пов’язаних із забезпеченням безперервності роботи судів в умовах війни та посилення подальшої співпраці органів системи правосуддя. Тимчасом заступник голови Місії Посольства Данії в Україні Альсбірк заявив, що Данія вітає цю важливу дискусію щодо судових реформ, правосуддя перехідного часу та доступності правосуддя для кожного.
 
💬«Стабільність і надійність судової системи є передумовою існування демократичної європейської держави, — підкреслив пан Альсбірк. — Данія віддана підтримці цих ініціатив і підтримуватиме їх надалі». 
 
Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє наголосив, що рівний і безперешкодний доступ до правосуддя є фундаментальним для участі в демократичних процесах тих, хто стикається з нерівністю й ізольованістю. «Війна лише посилила цю потребу, тому ми організовуємо такі форуми, щоб зміцнити та посилити довіру до судової системи, яка здатна гарантувати неупередженість, прозорість і захист прав громадян, навіть у найважчі часи».