flag Судова влада України

З історії становлення Служби судової охорони

Перші ознаки судової охорони з’явилися з Козацьких часів. Загалом судді не потребували охорони, оскільки особисто нічого не вирішували, а вносили пропозиції на розгляд усього товариства, яке й ухвалювало остаточне рішення. Проте генеральна старшина – генеральний суддя – мав своєрідну охорону – джурів.

 

Згодом Дем’ян Многогрішний створив гетьманську гвардію, специфічну охоронну службу, невеликий військовий загін.

 

 

Уже в незалежній Україні 23 липня 1997 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України міністром МВС України був виданий наказ «Про створення спеціальних підрозділів міліції для гарантування безпеки працівників суду, правоохоронних органів, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їх сімей і близьких родичів».

Пізніше, 19 листопада 2003 року, було затверджено Положення «Про спеціальний підрозділ судової міліції «Грифон», і вже до 2014 року спецпідрозділи «Грифон» були створені в кожному регіоні України.

 

 

Завданнями Спеціального підрозділу судової міліції МВС України «Грифон» були, зокрема, такі: гарантувати безпеку працівників суду, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їхніх родин, охороняти судові установи, приміщення й території установ судових експертиз, підтримувати порядок у суді тощо.

 

 

Спецпідрозділ ліквідували у 2015 році після створення Національної поліції України.

 

 

Інформація про Службу судової охорони

 

Вища рада правосуддя 04 квітня 2019 року затвердила «Положення про Службу судової охорони № 1051/0/15-19».

 

 

Служба судової охорони – державний орган в системі правосуддя, що через свої підрозділи забезпечує охорону та підтримання громадського порядку в судах, запобігає проявам неповаги до суду та припиняє такі прояви, охороняє приміщення та інше майно судів, органи судової влади, забезпечує державний захист суддів, працівників апаратів судів та їхніх родин, а також гарантує безпеку учасників судового процесу (ст. 160 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя (ВРП) та підконтрольна Державній судовій адміністрації України (ДСА), та складається з центрального органу управління (ЦОУ ССО) і територіальних управлінь (ТУ ССО) Служби.

 

Структурні підрозділи

 

🔹 Підрозділи охорони - виконують завдання з підтримання громадського порядку в судах, органах та установах системи правосуддя, припинення проявів неповаги до суду, забезпечення в судах безпеки учасників судового процесу у визначених місцях, забезпечують пропуск осіб до будинків (приміщень) судів, органів та установ системи правосуддя.

 

 

🔹 Група швидкого реагування – спеціальний підрозділ, призначений для вжиття невідкладних заходів під час виникнення нештатних (надзвичайних) ситуацій на території судів, органів та установ системи правосуддя, попередження і припинення правопорушень.

 

 

🔹 Підрозділ особистої безпеки суддів - виконує функції щодо державного забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, реагує на протиправні дії, пов’язані із посяганням на суддів та членів їх сімей.

 

 

🔹 Навчальний центр Служби судової охорони - акредитований та атестований навчальний центр Служби судової охорони. Центр є структурним підрозділом територіального управління Служби судової охорони у Вінницькій області. Забезпечує підготовку кваліфікованих кадрів, їх перепідготовку та підвищення кваліфікації. Центр є освітньою установою сучасного типу. В основу створення Навчального центру покладено досвід функціонування подібних навчальних закладів провідних країн світу, зокрема діяльність Центру підготовки італійських карабінерів у місті Ліворно.

 

 

Соціальні сервіси

 

Facebook

Wikipedia

YouTube